Kevätkauden Vetäjäviikonloppu päämajassa 17.-18.5!

14.01.2025

Kevätkausi päättyy kansallisen tapahtumakalenterin osalta Vetäjäviikonloppuun, joka pidetään Alavudella päämajassamme 17.-18.5. Luvassa jälleen Kohti mustaa vyötä -leiri ensimmäistä daniaan lähivuosina havitteleville sekä Dan-leiri mustan vyön jo omaaville harrastajille. Leireillä tullaan monipuolisen harjoittelun ohessa tarkastamaan kokelaiden nykytasoa ja kirkastamaan tavoitteita tulevaan. 

Toisena päivänä on luvassa koulutusta kaikille seuravetäjillemme, jotka ovat halutessaan myös tervetulleita harjoittelemaan KMV-leiriläisten mukana. Tule siis ihmeessä koko viikonlopuksi! Päivien välissä vietetään mukava illanvietto ja majapaikka järjestyy.

KMV-leirit ovat säännöllisesti suositeltavia kaikille, kenellä on musta vyö lähivuosina tähtäimessä (ruskea vyö). Näillä leireillä dan-kollegio ohjaa ennen kaikkea ruskeavöisiä kokelaita kädestä pitäen kohti mustan vyön koetta ja näin varmistaa, että osallistujien taso on aikanaan riittävä dan-kokeeseen osallistumiseen. Leirillä käydään yleisesti ruskealle vyölle ajankohtaisia teknisiä ja tasollisia sisältöjä, mutta ohjataan myös henkilökohtaisesti niissä asioissa, jotka tuottavat eniten hankaluuksia. Mustan vyön kokeeseen osallistumiseen edellytetään vähintään kaksi KMV-leirikäyntiä ennen koetta. Kokeeseen osallistumiseksi kokelaan taso on kuitenkin määrittävä tekijä eikä käytyjen leirien määrä, eli riittävän tason saavuttamiseksi on suositeltavaa käydä näillä leireillä mahdollisimman paljon.

Mustan vyön saavuttaminen on yksi asia, mutta hyvin pieni asia verrattain mustan vyön kantamiseen, sellaisena olemiseen ja elämiseen. Valitettavan monelle muuten potentiaaliselle nousukkaalle mustan vyön saavuttaminen on päätepiste, vaikka moodolajissa se on pikemminkin kypsemmän harjoittelun alkupiste. Mustan vyön saavuttaminen on tietysti hieno hetki ja sen eteen on täytynyt tehdä työtä. Todellisuudessa tästä syvempi yhteistyö itsensä kanssa alkaa, eikä se ole välttämättä helppoa, vaan tarvitaan suuntaa ja tukea.

KMV-leirin kanssa samaan aikaan pidetäänkin mustille vöille Dan-leiri, jossa käydään läpi seuraavan dan-arvon oppisisältöjä ja ohjataan myös henkilökohtaisesti kohti seuraavaa dan-koetta. Tällä varmistutaan, että danien oppisisällöt ja tavoitteet seuraavaan dan-arvoon ovat selkeät. Seuraavan danin suorittaminen edellyttää riittävää käyntimäärää dan-leireillä, mutta ennen kaikkea riittävää lajitaitotasoa, muuta sitoutumista ja soveltumista. Tarkemmat vaatimukset löytyvät kotisivujen etusivulta vyökoekriteereistä sekä E-Hq palvelusta.

Sekä KMV- ja Dan-leirit ovat sitä varten, että harrastajalle on selkeää, mitä tulee harjoitella, jotta musta vyö, tai sen dan-arvo ovat mahdollista saavuttaa! Sen lisäksi, että leirikäynnit kuuluvat vaatimuksiin, ne ovat tärkeä sijoitus itseesi ja kehitykseesi. Ja se, että toimintamme myötä kasvaa osaavia tekijöitä, on äärimmäisen tärkeää koko hanmoodolle.

Sunnuntain vetäjäpäivässä käydään läpi kevään aikana vetäjille toimitetun Vetäjäkyselyn vastauksia, eli muistakaa vastata kyselyyn vetäjäryhmässä ennen tapahtumaa! Myös edellisessä dan-kokeessa daninsa suorittaneet tulevat saamaan henkilökohtaiset dan-palautteensa kirjallisena Vetäjäviikonloppuun mennessä. Vetäjäkoulutuksessa tarjotaan myös vaihtoehtoja alkulämmittelyjen ja oheisharjoittelun ohjaamiseen, perehdytään hengitykseen osana kamppailua, panostetaan itsepuolustustekniikoiden näytökselliseen laatuun ja vastataan toiveisiin tarjoamalla tuomarikoulutusta keskituomaroinnin ympärillä. Myös sparraamaan pääsee. 

Majapaikasta ja tarkemmista puitteista voi kysellä talonmies Anttilalta. Mikko tarjoaa majapaikan la-su yöksi, joten ilmoittele hänelle majoitustarpeesi viimeistään viikkoa ennen leiriä. Porukassa saadaan mukavampi illanvietto aikaiseksi.

Aikataulu:

La 17.5. klo 13.00-18.00, KMV- /Dan-leiri, Boreal Hanmoodo HQ, Järviluomantie 15 Alavus. Hinta 40€. Ilmoittautuminen auki verkkokaupassamme. (HUOM! Sunnuntain vetäjäkoulutuspäivä sisältyy KMV- ja Dan-leirin hintaan)

Kohti mustaa vyötä -leirin ohjelma ruskeille vöille (ja muille halukkaille seuravetäjille):
13.00-13.30 Yhteinen alkulämmittely, sali 1, Janne Harju 4.dan
13.30-14.45 Sekapotkukombinaatioiden välineharjoittelu, sali 2, Antti Junikka 5.dan
14.45-15.00 Evästauko
15.00-16.00 Valmistautuminen Dan-kokeen kunto-osuuteen, sali 2, Janne Harju 4.dan
16.00-17.00 Putoamistekniikkavapaaohjelman ja keppikoreografian harjoittelu, sali 1, Antti Junikka 5.dan
17.00-18.00 Miekan käsittelyharjoitukset, sali 2, Antti Junikka 5.dan

Dan-leirin ohjelma mustille vöille:
13.00-13.30 Yhteinen alkulämmittely, sali 1, Janne Harju 4.dan
13.30-14.45 Nyrkkeilysparrin kombinaatiot ja vastahyökkäykset (sisältää sparria), sali 1, Mikko Anttila 4.dan
14.45-15.00 Evästauko
15.00-16.00 Uudet keppitekniikat dan-kriteereihin, sali 1, Antti Junikka 5.dan
16.00-17.00 Dan-vaatimusten liike- ja voimantuottoperiaatteet välineharjoittelussa, sali 2, Jori Pisilä 4.dan
17.00-18.00 Miekalla leikkausharjoituksia, sali 1, Mikko Anttila 4.dan

Su 18.5. klo 11.30-16.00 Vetäjäleiri, Boreal Hanmoodo HQ, Järviluomantie 15 Alavus. Hinta 20€ (KMV-/Dan-leiriläisille 0€). Ilmoittautuminen auki verkkokaupassamme. Kaikki vetäjät ovat tervetulleita myös lauantaipäivän ohjelmaan harjoittelemaan (kahden päivän hinta tällöin 40€).
11.30-12.30 Boreal Hanmoodo 5 vuotta -vetäjäkyselyn vastausten läpikäynti, Antti Junikka 5.dan
12.30-13.15 Alkulämmittelyn ja oheisharjoittelun monipuolistaminen uusilla ideoilla, Mikko Anttila 4.dan
13.15-13.30 Tauko
13.30-14.00 Kamppailu ja hengitys, Antti Junikka 5.dan
14.00-15.00 Ip-tekniikoiden ja putoamistekniikoiden tekninen tarkkuus ja näyttävyys, Janne Harju 4.dan
15.00-16.00 Tuomarikoulutus: Kenttätuomarin toiminta (mahdollisuus sparrata), Jori Pisilä 4.dan


Ota mukaan ruskean vyön / seuraavan danin oppisisältöihin liittyvät harjoitteluvarusteet: suojat, aseet jne.

Päätetään kansallisen kalenterin tapahtumien kevätkausi näyttävästi ja nähdään Alavudella!